Domů › Celostatni-finale-F1-ve-skolach

Celostátní finále F1 ve školách

ST Racing Team mistrem České Republiky v soutěži F1 ve školách.
Formule 1 ve školách je jedinečnou, celosvětově vzdělávací soutěží, která je určena pro týmy studentů středních škol ve věku 15 až 19 let. Úkolem studentů je navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a nakonec závodit s vlastním modelem formule 1, který je poháněn CO2 bombičkou. Studenti se učí používat výpočetní techniku v konstrukčním a technologickém procesu, dále fyziku, aerodynamiku, design, reklamu, grafiku, marketing, finanční strategii, vedení týmu a práci v týmu. To vše se koná v imaginárním, konkurenčním a vzrušujícím prostředí. Během soutěže se studenti učí používat širokou škálu počítačových programů. Na prvním místě je CAD software, pomocí kterého tvoří design modelu, dále virtuální aerodynamický tunel, za jehož pomoci provádí analýzu chování modelu za jízdy a CAM software, s nímž vygenerují dráhy nástroje pro obrábění. Program s vygenerovanými dráhami následně využijí na CNC frézce, na které vyrobí závodní model. Kromě programů strojírenského charakteru rozvíjí studenti zároveň své schopnosti ve vizualizačních programech, pomocí nichž vytvářejí vizualizace svého modelu a jeho jednotlivých komponentů, a také grafické programy, s nimiž tvoří podklady pro reklamu a propagační materiály. Týmy si musí zajistit finanční příjem od sponzorů a hospodařit s ním. Vypracovat rozpočet a účelně financovat veškeré výdaje spojené s účastí v soutěži, jako jsou výdaje na reklamu, materiál, cestování nebo ubytování. Důležitou součástí je marketing a týmová identita. Týmy se musí prezentovat široké veřejnosti a propagovat svůj závodní model. Prezentují se na webu (www.stracingteam.com), na sociálních sítích a v médiích. Na závody pak musí všechny týmy zpracovat design soutěžního stánku, reklamní předměty a týmové oblečení. Vše je laděné do týmových barev a vlastního stylu. Další součástí soutěže je příprava ústní prezentace realizované práce doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace, která dokumentuje kompletní návrh, konstrukci a výrobu závodního modelu. Závody se konají na úrovni národních kol (Čechy a Morava), celostátního finále a ve světovém šampionátu. V případě malého množství přihlášených týmů jsou národní kola nahrazena kolem semifinálovým, ze kterého nejlepší týmy postupují do celostátního finále. Hlavní výhrou ve světovém finále je titul "Světový šampión", trofej Bernieho Ecclestonea a stipendium, pro všechny členy týmu, na londýnské univerzitě, obor: „Automobilový inženýr". Cílem projektu je, aby se studenti naučili pracovat se softwary používanými nejen v reálném prostředí formule 1, ale i v běžném automobilovém, leteckém nebo strojírenském průmyslu.
Soutěž byla spuštěna v roce 1999 ve Velké Británii a od té doby zaznamenala rapidní vzestup zájmu po celém světě.
„V současné době je do projektu zapojeno 31 zemí, 17.000 středních škol a celkem 9.000.000 studentů." (HISTORIE A ÚSPĚCHY, 5.2.2014. http://www.f1veskolach.cz/CZ/o_projektu_F1_ve_skolach/8/historie_a_uspechy.html?menu_gen=0-8)
 
 
O celosvětové úspěšnosti soutěže vypovídá velký počet států, které se jí každoročně zúčastňují. Jsou to: Anglie, Wales, Skotsko, Kanada, USA, Brazílie, Austrálie, Bahrajn, Čína, JAR, Jižní Korea, Kuvajt, Lotyšsko, Mayotte – Afrika, Nový Zéland, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Čínská lidová republika, Singapur, Malajsie, Irsko, Francie, Brunej, Německo, Guadeloupe, Rakousko, Norsko, Španělsko, Portugalsko a Česká republika.
Česká republika se do projektu „F1 ve školách" zapojila v roce 2009. Letos se tak u nás koná 6. ročník soutěže. Jak již bylo zmíněno, tak vždy nejlepší tým z celostátního finále postupuje na světový šampionát. Strakonická „průmyslovka" se zapojila do tohoto projektu již v roce 2009, tedy v prvním českém ročníku soutěže. Tým naší školy se zúčastnil pod názvem Red Cow a, i přes velkou snahu, skončil již před branami celostátního finále na 7. místě. O rok později naší školu reprezentoval tým Pro Driven, který nenechal nic náhodě, do celostátního finále postoupil ze 4. pozice a navíc obdržel cenu za nejlepší marketing. Na následném mistrovství České republiky pak skončil na pěkném 5. místě. V roce 2011 se tým strakonické „průmyslovky" rozhodl již během příprav ze soutěže odstoupit, a tak dalším týmem byl po roční pauze ST Racing team. Ten skončil v semifinále na postupovém 5. místě a na celostátním finále své umístění ještě vylepšil, když skončil těsně pod stupni vítězů na 4. příčce. O další rok později, tedy ve školním roce 2012/2013, reprezentoval strakonickou VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb opět ST Racing, tentokrát ale v pozměněném složení. Tým plně zúročil zkušenosti nabyté v předchozím roce a hned v semifinále se umístil na skvělém druhém místě.
Na celorepublikové finále pak tým naší školy vyrazil s velkými ambicemi na celkové prvenství. Nakonec však pár malých drobností rozhodlo o tom, že se ST Racing týmu jeho velký sen nesplnil, když skončil na třetím místě. I přes zklamání to ale bylo doposud nejlepší umístění strakonické „průmyslovky" v historii této soutěže. V letošním ročníku soutěže reprezentoval VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice opět tým nesoucí název ST Racing Team ve složení:
Jan Narovec (manažer týmu), Adam Ježek (výrobní inženýr), Jakub Chán (design inženýr), Dominik Starý (design inženýr), Kristýna Hlaváčová (grafik), Ivana Trnková (hosteska), Veronika Zuklínová (hosteska) a Lukáš Zuklín (maskot týmu). Tým se celý rok poctivě připravoval na novou závodní sezónu s odhodláním napravit chyby z minulého ročníku soutěže a pokusit se splnit si svůj sen vyhrát celostátní finále České Republiky a vybojovat si tak možnost účasti na světovém finále, které se v letošní sezoně koná ve Spojených Arabských Emirátech v Abu Dhabi. Bohužel týden před odjezdem na finálové kolo do Techmanie Science Center v Plzni jsme se dozvěděli od organizátora soutěže pro
Českou republiku, že vítěz letošního celostátního finále nebude vyslán na světové finále z důvodu nedostatku finančních prostředků. Ani tato nepříjemná zpráva nás ale od cesty do Plzně neodradila a 30. 5. 2014 jsme tedy odjeli do Plzně bojovat o náš sen. Závodů se zúčastnilo jedenáct týmů z celé České republiky, dva týmy z Polska a jeden tým ze Slovenska. Strakonický tým na soutěži zúročil své zkušenosti z předcházejících ročníků a zcela ovládl plzeňské mistrovství.
V neděli 1. 6. 2014 odpoledne si tak ST Racing Team vystoupil na stupeň nejvyšší pro první místo a titul
„mistr České Republiky". Kromě celkového prvenství si náš tým vybojoval také první místo v poháru konstruktérů za nejlepší konstrukci závodního vozu. Naši konstruktéři připravili pro finálové kolo závodní vůz s názvem ST RACER NG Ultimate, který jako jediný vůz měl odpruženou přední nápravu s nezávisle zavěšenými předními koly. Další první místo jsme pak přivezli i za nejrychlejší model na závodní dráze. Letošní ročník soutěže se tak stal pro naši školu zatím nejúspěšnějším v celé historii závodů. Na závěr bych chtěl poděkovat celému týmu za práci, nasazení, čas a nadšení, které do letošního ročníku soutěže vložili, dále pak všem sponzorům, kteří se finančně podíleli na realizaci našeho projektu a v neposlední řadě i všem kolegům z VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice, kteří nám jakýmkoliv způsobem pomohli v uskutečnění našeho snu.
Bc. Milan Samec, DiS – vedoucí projektu, Jan Narovec – manažer týmu.