Domů › Vymenny-pobyt-na-Slovensku

Žáci Střední odborné školy řemesel a služeb Strakonice opět na výměnném pobytu na Slovensku, naše škola opravdu žije!!!

Letos v dubnu se žáci oborů Kuchař-číšník a Kadeřník zúčastnili týdenního výměnného pobytu v Levici na Slovensku. V minulém školním roce naše škola navázala se Střední odbornou školou v Levici partnerské vztahy, které byly zahájeny formou výměnného pobytu u gastronomických oborů. Jelikož se tento vzájemný výměnný pobyt oboustranně osvědčil a přinesl oběma školám kýžené ovoce, tak do letošního výměnného pobytu se navíc zapojil i obor Kadeřník.
Slovenská strana pro naše žáky připravila metodické dny s názvem „Velká noc," kdy čeští žáci připravovali české tradiční velikonoční menu a slovenští žáci slovenské menu, které poté formou složité obsluhy servírovali hostům. Při této příležitosti byla také pozvaná regionální levická televize, a tak měli žáci gastronomických oborů příležitost se prezentovat při servírování slavnostního menu. V průběhu výměnného pobytu se žáci seznámili s tradiční slovenskou kuchyní na téma Velikonoce, čímž se naskytla skvělá příležitost k obohacení kulinářských zkušeností. Pro žáky oboru Kadeřník byla připravena odborná přednáška a praktická prezentace svatebních účesů s líčením. Žáci i učitelé odborného výcviku se během těchto aktivit vzájemně seznamovali a zároveň si vyměňovali zkušenosti týkající se praktických a odborných činností učebních oborů v obou zemích.
Zpestření výměnného pobytu byla prezentace v oblasti barmanské, baristické a somelierské, kterou pro nás připravili studenti maturitního ročníku oboru Hotelnictví, a naši žáci tak měli možnost vyzkoušet si míchání nápojů a připravit si několik druhů kávy včetně správného servírování. Největším zážitkem celého studijního pobytu byla prohlídka hotelu Sitno ve Vyhni, kde bylo připraveno velké překvapení v podobě slavnostního degustačního menu. Levická strana zorganizovala také bohatý kulturní program, který nabídl prohlídku města Levice a jeho památek, kde velkou zajímavostí byla návštěva nejstaršího pivovaru na Slovensku, který vaří pivo Steiger a výlet do města Banská Šteivnica.
Všichni učitelé a žáci byli touto akcí obohaceni o mnoho zkušeností i zážitků. Velké poděkování za reprezentaci naší školy patří všem zúčastněným žákům a také učitelům odborného výcviku Mirce Šímové a Pavlu Liškovi.

Videoreportáž o spolupráci.

Naďa Šindelářová

vedoucí učitelka ov