Odborné praxe zahraničních studentů v ČR

Erasmus+ Více o projektu https://www.ssst.cz/projekty-a-granty/936-erasmus-odborne-praxe-zahranicnich-studentu-v-cr 

Doba trvání mobility: 09. 06. 2025 – 28. 06. 2025 

Účastníci
Annika Wölfle  – strojní mechanička, nástrojařka
Annika Ledwig – elektrikářka, mechatronička
Stefan Pajdakovic – technický designer výrobků
Tim Pretzel – výrobní technolog

Program
9. 6. 2025 příjezd studentů do ČR
10. – 11.  6. 2025 jazyková příprava s koordinátorem Karlem Hájkem ERASMUS+
12. – 27. 06. 2025 odborná praxe ve firmách            

27. 6. 2025 hodnocení, zpětná vazba, závěrečná zpráva
28. 6. 2025 návrat studentů do Německa
 
Výstup

Zpětná vazba praktikantů - Stefan

  1. Jak se liší život v České republice ve srovnání s Německem?
    „Všiml jsem si, že život v České republice je obecně o něco uvolněnější než v Německu. Lidé jsou zdvořilí, ale uvolněnější, a mnoho věcí se bere trochu klidněji, ať už v běžném životě, nebo v práci. Celkově jsem měl dojem, že je tu méně „přísnosti pravidel“, ale zato otevřenější, nekomplikovanější způsob jednání mezi sebou.“
  2. Překvapilo vás něco (pozitivně/negativně)?
    „Pozitivně mě překvapilo, jak přátelští a vstřícní byli kolegové na místě. Líbilo se mi zejména to, že jsem se ihned zapojil do reálných úkolů a nemusel jsem jen přihlížet. Z negativních věcí jsem si všiml, že téma bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nebylo realizováno zcela důsledně, jak jsem zvyklý v Německu (např. nedostatek ochranných oděvů pro určité úkoly). Dalším velmi pozitivním překvapením bylo, že mi bylo umožněno převzít poměrně velkou zodpovědnost, například při samostatném navrhování testovacího zařízení pro vstřikované díly.“
  3. Očekávání vs. realita práce
    „Před svým pobytem jsem obdržel dohodu o vzdělávání, která mi poskytla dobrý náhled na nadcházející aktivity. Ve skutečnosti byla práce velmi podobná tomu, co jsem znal ze školy a praxe v Německu: Vytvářel jsem technické výkresy a konstruktivně pracoval na zadaných úkolech. Úkoly byly zvládnutelné, ale přesto náročné, zejména kvůli novému prostředí a jazyku.“
  4. Shrnutí a osobní závěr
    „Celkově se mi zahraniční stáž velmi líbila. Byla nejen profesně užitečná, ale také osobně velmi obohacující. Mohl jsem aktivně využívat své znalosti angličtiny a získal jsem první vhled do českého jazyka a kultury (např. prostřednictvím dvoudenního jazykového a kulturního kurzu). Zejména víkendové exkurze - např. do Plzně, Českých Budějovic a zejména do Prahy – byly skutečnými zážitky. Architektura, historie a noční život zanechaly trvalý dojem. Stáž bych rozhodně doporučil a jako malý tip: Dva víkendy v Praze by byly určitě vhodným doplňkem pro budoucí skupiny.“

Sdílet