Strakoničtí „strojaři“ znovu na stupních vítězů

 Dne 21. 3. 2019 se v Hradci Králové konal již 18. ročník tradiční celorepublikové soutěže ve 2D kreslení a 3D modelování. Strakonice reprezentovali studenti z VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a  služeb, konkrétně studenti maturitního oboru Strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku. Hostitelem soutěže byla Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, kde se sešli studenti ze středních průmyslových škol a středních odborných učilišť z Nového Města nad Metují, Strážnice, Jeseníku, Jičína, Olomouce, Přerova, Moravské Třebové, Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové, Českých Budějovic, Třemošnice, Dobrušky, Zlína, Kroměříže, Chotěboře, Nového Bydžova, Ústí nad Orlicí, Děčína, Prahy a Strakonic.

Soutěž byla jako každý rok rozdělena do dvou kategorií a to kategorie 2D kreslení a kategorie 3D modelování. Za naší školu byli do soutěže nominováni studenti Pavel Lojda ze třídy 4SB a Jan Pechr ze třídy 3SC (kategorie 2D kreslení – AutoCad) a Lukáš Marek a Adam Kalous ze třídy 3SA (kategorie 3D modelování – Inventor).

Na soutěžící čekaly zajímavé úkoly, které pro ně připravila pořádající firma 3E Praha Engineering. Na hladký průběh soutěže dohlíželi odborníci ze zmíněné firmy spolu s vylosovanými zástupci pedagogického dozoru z jednotlivých škol.

Úkolem pro kategorii 2D kreslení bylo vytvoření kompletní výkresové dokumentace podle přiloženého 3D modelu. V kategorii 3D modelování měli soutěžící za úkol vymodelovat píst spalovacího motoru, válec, ojnici a čep a vytvořit funkční sestavu a vytvořit výkresovou dokumentaci. Stanovený čas pro obě kategorie byl dvě hodiny.

V odpoledních hodinách pak odborná porota zhodnotila práce jednotlivých studentů a vyhlásila výsledky soutěže. Studenti naší školy navázali svými výsledky na předcházející úspěšné ročníky a opět vystoupili na stupně vítězů. Student Pavel Lojda ve své kategorii 2D kreslení neztratil v hodnocení ani jeden bod a získal plný počet bodů. Bohužel poprvé v historii této soutěže získali stejný počet bodů tři studenti a tak o pořadí na prvních třech místech rozhodoval čas odevzdání soutěžního úkolu a ten odsunul Pavla Lojdu na konečné třetí místo. Jan Pech obsadil v kategorii 2D kreslení celkové deváté místo. Spolu s Pavlem Lojdou pak jako družstvo skočili v kategorii 2D kreslení na výborném druhém místě. V kategorii 3D modelování skončil Adam Kalous na šestnáctém místě a Lukáš Marek na místě desátém. Jako družstvo se umístili studenti v kategorii 3D modelování na celkovém pátém místě.

Všichni studenti naší školy svými výsledky navázali na předcházející úspěšné ročníky  této soutěže, kdy naše škola v posledních několika letech vždy získala některá místa na stupních vítězů. Tyto výsledky jsou jasným důkazem vysoké úrovně výuky odborných předmětů na naší škole a  garantem toho, že žáci studující obor strojírenství, budou důkladně připraveni pro vstup do svého profesního života.

Bc. Milan Samec, DiS.

Sdílet