Evropská liga v CNC programování a obrábění

Ve dnech 9. – 12. dubna 2024 se žáci VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice zúčastnili jako jediný tým z České republiky Evropské ligy v CNC obrábění, která proběhla v CENFIM TRAINING CENTER, ve městě OLIVEIRA DE AZEMÉIS v Portugalsku.

Z naší školy byli vybráni tři nejlepší programátoři na základě dosahovaných studijních výsledků během celého školního roku a na základě umístění v celoškolní soutěži v CNC programování. Jmenovitě to byli Vojtěch Šátava, Matyáš Kešner a Lukáš Malec, všichni žáci čtvrtého ročníku oboru Strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku. Výpravu dále doplnili Ing. Miloslav Pileček, ředitel školy, Mgr. Michaela Sýkorová, překladatelka a Bc. Milan Samec, Dis.,  učitel praktického vyučování a odborný konzultant.

Každý tým soutěžil dva dny, kdy první den měli soutěžící osm hodin na vytvoření programů na zadané modely a druhý den osm hodin na vlastní výrobu dílů na CNC strojích. Veškerá výroba probíhala na pětiosých frézovacích centrech HAAS UMC 500. Programování všech dílů bylo zaměřeno na plynulé pětiosé obrábění.

V silné konkurenci evropských týmů skončili strakoničtí průmyslováci na děleném čtvrtém až šestém místě.

Během pobytu jsme měli  možnost prohlédnout si i krásné portugalské pobřeží, město Porto a Espinho. Kromě  zážitků si všichni přivezli i řadu nových zkušeností a nápadů pro další práci.

 

Bc. Milan Samec, Dis.

Sdílet