Středoškolská odborná činnost

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní soutěží s mnohaletou tradicí. Historie SOČ se začala psát již v roce 1979, tehdy byla ještě soutěží československou. SOČ je soutěží víceoborovou, má 18 soutěžních oborů. Studenti prokazují zejména schopnost samostatné práce a vyzkouší si obhajovat práci před odbornou porotou. Rozvíjí tedy i prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy porotců.
Slyšeli jste už někdy pojem Stelzerův motor? Víte, jak pracuje, z čeho se skládá, jaké jsou jeho výhody? Nevíte? Josef Chalupný, strojař ze 4SA vám to s přehledem vysvětlí. Právě toto téma zpracovával ve své soutěžní práci, kterou představil v krajském kole SOČ. A zaujal porotu natolik, že mu udělila 3. místo.
V kategorii Teorie kultury, umění a umělecké tvorby soutěžil Tomáš Macoun, student oboru Obalová technika – grafika a design. V práci se zabýval historickým vývojem animace, představiteli, technikami a postupy animované tvorby. Kromě teoretické části vytvořil i krátký ozvučený animovaný film. Film o dvou žížalách a reklamě si můžete pustit na následujícím odkazu: http://rocnikovaprace.webz.cz
Za svou práci Tomáš získal 2. místo.

 

Most, který navrhl, vypočítal a vyrobil Tomáš Mařík, student 4. ročníku oboru Strojírenství se umístil na 2. místě v kategorii Stavebnictví, architektura a design interiérů. Most byl navrhován pro konkrétní firmu, má ocelovou svařovanou konstrukci a dřevěné pochozí prvky. K návrhu a výpočtu únosnosti využil Tomáš program Autodesk Inventor. V tomto programu sestrojil 3D model, dynamickou analýzou ověřil zatížení konstrukce. Při návrhu byly brány v potaz i možnosti imobilních občanů, most splňuje kritéria pro pohyb osob se sníženou pohyblivostí i vozíčkářů.
Tomáš Mařík se svou prací postupuje do celostátního kola SOČ, které se bude konat 15. – 17. června v Olomouci.
Držíme palce a přejeme co nejlepší umístění.

Sdílet