Strakoničtí „strojaři" znovu na stupních vítězů

Dne 5. 4. 2018 se v Hradci Králové konal již 17. ročník tradiční celorepublikové soutěže ve 2D kreslení a 3D modelování. Strakonice reprezentovali studenti z VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, konkrétně studenti maturitního oboru Strojírenství se zaměřením na počítačovou grafiku a CNC techniku. Hostitelem soutěže byla Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové, kde se sešli studenti ze středních průmyslových škol a středních odborných učilišť z Nového Města nad Metují, Blanska, Jičína, Strážnice, Olomouce, Uničova, Dobrušky, Jeseníku, Zlína, Letohradu, Kladna, Rychnova nad Kněžnou, Třemošnice, Hradce Králové a Strakonic. Soutěž byla jako každý rok rozdělena do dvou kategorií a to kategorie 2D kreslení a kategorie 3D modelování. Za naší školu byli do soutěže nominováni studenti Pavel Lojda ze třídy 3SB a Josef Chalupný ze třídy 4SA (kategorie 2D kreslení – AutoCad) a Tomáš Marek a Slavomír Vlasatý ze třídy 4SB (kategorie 3D modelování – Inventor). 

 

Na soutěžící čekaly zajímavé úkoly, které pro ně připravila pořádající firma 3E Praha Engineering. Na hladký průběh soutěže dohlíželi odborníci ze zmíněné firmy spolu s vylosovanými zástupci pedagogického dozoru z jednotlivých škol. Úkolem pro kategorii 2D kreslení bylo vytvoření kompletní výkresové dokumentace podle přiloženého 3D modelu, včetně klasického a lomeného řezu. V kategorii 3D modelování měli soutěžící za úkol vymodelovat jednotlivé části visacího zámku, vytvořit funkční sestavu a vytvořit výkresovou dokumentaci. Stanovený čas pro obě kategorie byl dvě hodiny. V odpoledních hodinách pak odborná porota zhodnotila práce jednotlivých studentů a vyhlásila výsledky soutěže. Studenti naší školy navázali svými výsledky na předcházející úspěšné ročníky a opět vystoupili na stupně vítězů. Student Slavomír Vlasatý ve své kategorii 3D modelování nenašel konkurenci a kategorii 3D modelování s přehledem vyhrál. Tomáš Marek obsadil výborné druhé místo. Oba jmenovaní pak jako družstvo získali v součtu bodů celkové první místo. Student Pavel Lojda ve své kategorii 2D kreslení skončil na celkovém čtvrtém místě, když mu na třetí bronzovou příčku chyběly v součtu pouze tři body. Výborného výsledku dosáhl i Josef Chalupný, který v kategorii 2D kreslení skončil na druhém místě. Josef Chalupný s Pavlem Lojdou obsadili i druhé místo v družstvech. Za zmínku také stojí to, že Slavomír Vlasatý neztratil během soutěže ani jeden bod a stal se tak jediným, který dokázal v soutěži 3D modelování získat plný počet bodů. Všichni studenti naší školy svými výsledky navázali na předcházející úspěšné ročníky této soutěže, kdy naše škola v posledních několika letech vždy získala některá místa na stupních vítězů. Tyto výsledky jsou jasným důkazem vysoké úrovně výuky odborných předmětů na naší škole a garantem toho, že žáci studující obor strojírenství, budou důkladně připraveni pro vstup do svého profesního života.

 

Bc. Milan Samec, DiS.

Sdílet