Miliony z EU pro VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice

Zatímco většina pedagogů a studentů naší školy si užívala během prázdnin zaslouženého odpočinku, udály se na naší škole během prvního měsíce prázdnin dvě důležité události. První bylo získání finančních prostředků pro studentský tým Miracle Engineers a potvrzení účasti týmu na světovém finále vzdělávacího projektu F1 ve školách, které se uskuteční na konci září v Malajsii v Kuala Lumpur. Tým má již zakoupené letenky, zaplacené ubytování a registrační poplatky a v současné době probíhají intenzivní přípravy na mistrovství světa. Konstruktér týmu Miroslav Kotrč připravil nové modely závodního vozu, grafička týmu Vivian Pavlíková pracuje na anglické verzi všech propagačních materiálů a výrobní technik Pavel Lojda připravuje programy pro výrobu všech komponent na CNC strojích. Celý tým se také intenzivně zdokonaluje v angličtině, aby úspěšně obstál v silné konkurenci na světovém šampionátu. O našem působení v Kuala Lumpur Vás budeme informovat. Naše poděkování patří všem sponzorským firmám, které se podílely na financování našeho projektu a umožnily nám díky sponzorským darům přihlásit náš tým na světové finále. Jmenovitě se jedná o firmy: 3E Praha Engineering a.s., Akcent tiskárna Vimperk, s.r.o., Automa CZ s.r.o., Boukal s.r.o., CompoTech Plus, s.r.o., ČZ a.s., HBT WELD s.r.o., INOS servis s.r.o., EMCO INTOS, s.r.o., Knür s.r.o., ing. Vlastimil Ryneš Kovodílna, Mikronex s.r.o., Pottinger s.r.o., Strojírna Vimperk, STS Prachatice, a.s., TCF Vzduchotechnika s.r.o., Tecnotrade obráběcí stroje s.r.o., Teximp spol. s.r.o., Tools+, s.r.o., Znakon, a.s., Teplárna Strakonice, a.s. a V.M.Press,s.r.o.

 

Druhou ještě důležitější událostí pro naši školu bylo získání finančních prostředků z dotačního programu „Integrovaný regionální operační program (IROP)". V loňském roce byla vyhlášena Ministerstvem pro místní rozvoj ČR výzva č. 33 „Infrastruktura středních škol a vyšších odborných škol", do které naše škola VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice podala projekt s názvem „MODERNÍ STROJE PRO VÝUKU STROJÍRENSKÝCH OBORŮ NA VOŠ, SPŠ A SOŠ STRAKONICE". Náš projekt prošel úspěšně všemi hodnotícími kritérii a byl zhruba v polovině července doporučen k financování a schválen. Naše škola tak získala dotace ve výši cca. 30 milionů Kč na obnovu vybavení školních dílen. Část finančních prostředků půjde na nákup nových konvenčních strojů do dílen v Tovární ulici. Další prostředky pak budou využity na modernizaci dílen v ulici Želivského, kde dojde ke kompletní výměně všech stávajících konvenčních strojů a k vybudování zcela nové učebny s CNC stroji a další nejmodernější technikou, která odpovídá současným náročným požadavkům na strojírenskou výrobu. Konkrétně se bude jednat o CNC soustruh s možností frézování, tříosé frézovací centrum s plně řízenou čtvrtou přídavnou osou pro obrábění složitých tvarových součástí, pětiosé frézovací centrum s robotickým pracovištěm pro automatickou výměnu obráběných součástí, popisovací vláknový laser určený pro rychlé gravírování eloxovaných i neeloxovaných slitin hliníku, ocelí, nerezových ocelí, stříbra, zlata, plastů, kamene a kůže, 3D scanner s možností přenosu dat do CAD programů a svařovací simulátor s možností simulace svařovacích metod MAG/MIG, MMA a svařování trubek.
Současní i budoucí studenti naší školy tak budou mít možnost učit se a pracovat na nejmodernějších zařízeních odpovídajících nejnáročnějším požadavkům strojírenské výroby a připravit se tak na své další studium na vysokých školách a na svůj další profesní život.

 

Bc. Milan Samec, DiS.

Sdílet